Henckovce

Henckovce sa nachádzajú v oblasti juhovýchodných svahov pohoria Slovenské rudohorie v údolí rieky Slaná. Administratívne je obec súčasťou okresu Rožňava v Košickom samosprávnom kraji.

Od krajského mesta Košice sú Henckovce vzdialené 81 kilometrov. Z okresného mesta Rožňava je to 12 kilometrov.

Nadmorská výška v 1003 hektárov veľkom katastri sa pohybuje od 340 do 795 metrov. Veľký rozdiel je blízkosťou horského chrbta Čiernej hory. Uprostred obce je nadmorská výška 349 metrov.

História

Prvú písomnú zmienku o Henckovciach poznáme z roku 1470. Dedina vznikla na základe valaského práva, teda jej prvými obyvateľmi boli pravdepodobne pastieri a uhliari. Zmyslom valaskej kolonizácie bolo zaľudnenie prevažne podhorských a horských oblastí, ktoré do toho času bývali ľudoprázdne. Obec patrila Bebekovcom, v 16. storočí začali na Gemeri pôsobiť Andášiovci (Andrássy) a dedina prešla pod ich panstvo Krásna Hôrka.

Rozvoj Henckoviec súvisel predovšetkým s rozvojom gemerského baníctva. V tejto oblasti ho vykonávali najmä nemeckí prisťahovalci, ktorí tu začali pôsobiť už približne v polovici 13. storočia. Po tatárskom vpáde (1241) ostali celé oblasti vyľudnené a kráľ Belo IV. v snahe opätovného zaľudnenia územia, ale tiež v snahe o rozvoj remesiel ponúkol „nemeckým hosťom“ veľké privilégiá. Tunajšie baníctvo sa veľmi rozmáhalo najmä v okolí riek Slaná a Štítnik, v baniach susednej obce Nižná Slaná sa ťažil siderit ešte donedávna.

Podľa zápisu zo sčítania domov a obyvateľstva z roku 1828 bolo v Henckovciach 53 domov a 409 obyvateľov. Živili sa prevažne pastierstvom, výrobou dreveného uhlia, šindľov, povrazov a furmanstvom. Značná časť z nich boli baníci a hutníci pracujúci v blízkych hutách. V roku 1852 postavili vysokú pec aj v obci.

Dedinu azda najviac preslávil známy gemerský zbojník Michal Vdovčík (uvádzaný tiež ako Vdovec alebo Dovec), ktorý sa narodil v Henckovciach 28. februára 1803. Už ako dvanásťročné dieťa pracoval ako sluha, ktorý sa staral o kone počas protinapoleonských vojen. Pred tým, ako sa vydal na zbojnícke chodníčky, pracoval ako valach na salaši, ktorý patril Andrášiovcom. Zbojníčil od roku 1820 na území Gemera, Spiš a v Poľsku. Viackrát bol väznený, ale i tak sa mu darilo, a to celých dvanásť rokov. V decembri 1832 ho chytili v Kobeliarove a uväznili v Plešivci. Tam ho aj odsúdili na smrť a obesili (podľa niektorých údajov v Henckovciach, podľa iných v Nižnej Slanej) dňa 28. 12. 1832. Michal Vdovčík je prirovnávaný k Jurajovi Jánošíkovi a jeho život sa stal námetom viacerých literárnych diel. V roku 1847 ho ako prvý spracoval Pavol Dobšinský v diele Čo sa stalo v nove. Viera Gašparíková zasa v knihe Zbojník Michal Vdovec v histórii a folklóre gemerského ľudu, tiež v diele Zbojník Mišo Vdovčík. Literárne jeho osud zaznamenali aj Ivan Szabó a Ján Miklóšik.

Za I. ČSR boli najčastejšími zamestnaniami v obci baníctvo a tkáčstvo.

Počas II. svetovej vojny sa obyvatelia Henckoviec aktívne zapojili do Slovenského národného povstania, za čo bola obec vyznamenaná pamätnou medailou SNP.

Súčasné Henckovce vo svojej veľkosti vznikli spojením dvoch dedín. Tou druhou boli Hermanovce, o ktorých poznáme písomnú zmienku z roku 1427, avšak podľa románsko-gotického kostola jestvovali už v polovici 13. storočia. Aj táto dedina bola banícka, však neskôr s nárastom Henckoviec splynula.

Genéza názvu obce

1470 – Henczko
1551 – Henczkovce
1563 – Henczkowze
1808 – slovensky: Henckowce, maďarsky: Henckó

Súčasnosť

Henckovce majú v súčasnosti približne 450 obyvateľov.

V obci sa nachádza vzácny románsko-gotický katolícky kostol Všetkých svätých, pôvodom z druhej polovice 13. storočia. Je opevnený kamenným múrom a podľa povesti ho využívali post-bratrícke vojská Jána Jiskru ako pevnosť. Kostol je momentálne prázdny, nekonajú sa v ňom bohoslužby a je v stave rekonštrukcie. Pod omietkou sa nachádzajú gotické fresky.

Pozornosť si zaslúži aj luteránsky kostol so samostatne stojacou zvonicou. Postavený bol v roku 1798 a je typickou ukážkou neskorého baroka. V jeho interiéri sa nachádzajú predovšetkým umelecké diela domácich dobových majstrov z Henckoviec.

Kontakty

Obecný úrad
Henckovce 60
049 23 Henckovce
Telefón: 058 7881 263 , 058 7881 265
E-mail: ocuhenckovce@stonline.sk
WEB: www.henckovce.sk